Grčevi u mišičima
16/02/2019

Grč mišića opisuje se kao nevoljna kontrakcija jednog ili više mišića. Jači grčevi mogu da budu praćeni intenzivnim osećajem bola i nemogućnošću izvođenja pokreta. Vrlo neprijatni mogu da budu grčevi koji se jave u toku sna, ili za vreme obavljanja nekih aktivnosti (vožnja, plivanje).
Do pojave grča može da dovede duga i intenzivna fizička aktivnost, dug boravak u toploj vodi ili upotreba nekih lekova.
Sporadično javljanje grčeva ne zahteva poseban medicinski tretman. Mere koje se mogu samostalno sprovesti uglavnom su dovoljne da se grč i prateći neprijatni simptomi brzo uklone.
Najčešći su grčevi mišića potkolenice. Nekada, ukoliko se radi o grču površnih grupa mišića, može da bude prisutno vidljivo ispupčenje ispod kože.
Kada je potrebna poseta lekaru?
- Ukoliko grčevi izazivaju izražene bolove i nelagodnost
- Ukoliko su grčevi udruženi sa otokom ekstremiteta i crvenilom
- Kod grčeva praćenih mišićnom slabošću
- Ukoliko se grčevi često javljaju
- Ukoliko ne prolaze primenom samostalno primenjenim pomoćnom metodama
- Ukoliko se grčevi javljaju u miru, bez jasne povezanosti sa nekim od mogućih uzroka
Grčevi u mišićima mogu da se javljaju kod osoba sa oslabljenom cirkulacijom u ekstremitetima, usled nedovoljnog snabdevanja hranljivim materijama. Takođe, mogu da se jave i kod nekih neuroloških poremećaja ili nedostatka nekih minerala (kalcijum, magnezijum).
Kako sprečiti nastanak grčeva?
- Dovoljan unos tečnosti smanjuje mogućnost dehidratacije i grčeva koji su posledica dehidratacije. Dnevni unos tečnosti zavisi od uzrasta, pola, fizičke aktivnosti, doba godine i dr.
- Rastezanje nakon fizičke aktivnosti, posebno ukoliko dugo traje
- Odgovarajući unos minerala pomaže u prevenciji nastananka grčeva
- Ukoliko postoji sumnja da lekovi koje pijete mogu da izazovu grčenje mišića, konsultujte lekara o mogućnosti promene leka