Saveti za uspešno lečenje kandidijaze
19/12/2013

Gljivica Candida albicans je mikroorganizam koji normalno živi u našem organizmu, u malom broju je bezopasan i pod kontrolom je naših saprofitnih bakterija i imunog sistema. Ukoliko je normalna bakterijska flora uništena antibioticima ili dođe do pada imunog sistema, gljivica kreće da buja nekontrolisano i stvara simptome.
Bujanjem gljivice u crevima, u nekim slučajevima, dolazi do njihove penetracije kroz zid creva i apsorbcije partikula koje u organizmu pokreću imunu reakciju usled koje nastaju različiti simptomi. To se ispoljava u vidu mučnine, glavobolje, bolova u mišićima, poremećaj raspoloženja, oslabljenje memorije i koncentracije i pojačana potreba za slatkom hranom.
Razmnožavanje kandide pospešuju:
Povećana konzumacija šećera
Stres
Antibiotici
Oralna hormonska kontraceptivna terapija
Prirodni tretman za kandidu
Terapeuti alternativne medicine za lečenje kandidijaze preporučuju kombinaciju suplemenata i specijalne ishrane. Suplementi se postepeno uvode da bi se izbeglo naglo pogoršanje stanja i pojačanje simptoma. To može nastati usled naglog oslobađanja fragmenata i toksina koji se oslobađaju kada gljivica propada i te supstance aktiviraju imuni sistem i antitela. Kandida ima 79 materija koje oslobađa u krvotok:
Acetaldehid – neurotoksin koji izaziva mučninu i utiče na mentalne aktivnosti
Etanol – opterećuje jetru
Urična kiselina – uzrokije bolove u zglobovima
Ovo su tri najbitnija elementa u tretmanu kandide
PROBIOTICI
Lactobacillus acidophilus je bakterija koja živi u našem digestivnom traktu. Ona stvara kiselu sredinu koja ometa rast kandide i proizvodi hidrogen peroksid koji direktno ubija ovu gljivicu.
PRIRODNA ANTIGLJIVIČNA SREDSTVA – u prednosti su jer imaju manji broj neželjenih efekata od farmaceutskih antigljivičnih lekova.
Origano ulje i ulje peperminta sprečavaju dalji rast i razmnožavanje kandide. Preporučuje se njihova kombinacija sa suplementima na bazi belog luka.
Preporučuje se još i konzumacija kaprilne kiseline iz kokosovog ulja i oleinske kiseline iz maslinovog ulja.
ISHRANA
Ishrana je bitna stavka u lečenju kandidijaze. Zavisno od dužine trajanja bolesti i izraženosti simptoma, poboljšanja se mogu očekvati već nakon 2-4 nedelja od početka terapije i dijete, ili nakon nekoliko meseci u nekim slučajevima. Kad simptomi nestanu i kliničke analize pokažu poboljšanje treba postepeno uvoditi namirnice koje su zabranjene tokom tretmana.
Saveti za ishranu
Povećati unos:
Povrća bez skroba (brokoli, spanać, luk, patlidžan)
Jogurt sa probiotskim kulturama
Neobrađeno meso
Žitarice bez glutena (smeđi pirinač, kinoa)
Dijetna vlakna – 2 puta dnevno pomešati kašičicu ili kašiku dijetnih vlakana iz semena lana ili mekinja u čašu vode i popiti na prazan stomak
Namirnice koje treba izbegavati:
Rafinisane ugljene hidrate (beli hleb, šećer, testinina)
Namirnice sa dodatkom šećera (sokovi i gazirana pića)
Alkohol
Skrobno povrće ( krompir, šargarepa)
Obrađeno meso (dimljeno meso, suhomesnati proizvodi, slanina)